Керамічний бісер часто називають бісер цирконієвий, оскільки в його складі основу складають різні сполуки цирконію – особливо міцного матеріалу. Ці дуже тверді і міцні кульки певного діаметра дозволяють якісно подрібнювати найрізноманітніші види сировини і матеріалів. Найвища хімічна стійкість, мінімальний намол забезпечують відсутність забруднень в сировині частинками зносу самого бісеру.

У промисловості використовують різні типи керамічного бісеру: ZS, ZY, ZY Premium або ZC. Ці кульки отримують в процесі спікання ультра тонких порошків силікату або оксиду цирконію з різними хімічними речовинами: оксидами хрому, церіт, гафнію, ітрію, калію, заліза, натрію і кремнію. Бісер з оксиду цирконію має найвищу зносостійкість. У процесі роботи він втрачає свою масу в 80 разів довше, ніж скляний бісер, і в 11 разів повільніше, ніж бісер зроблений з силікату цирконію.

Висока міцність і відмінні фізичні характеристики керамічного бісеру роблять цей матеріал затребуваним в самих різних сферах промисловості. Цей матеріал незамінний в гірничо-збагачувальної промисловості, його застосовують у виробництві мінеральних наповнювачів, що створюються на основі крейди або тальку. Різноманітний бісер Чехії, Німеччини, Китаю користується попитом у промислових підприємств.

Такий керамічний бісер необхідний у виробництві лакофарбових матеріалів, його застосовують на підприємствах для подрібнення сировини при виготовленні барвників, лаків і чорнила. Він потрібен як елемент перемолу в процесі випуску магнітних покриттів. На відміну від скляного, керамічний бісер дозволяє отримувати дуже тонкий помел пульпи, підвищити ступінь вилучення цінних компонентів з різних речовин, а також збільшити рівень відділення концентрату при флотації.